Naujienos

/

Straipsnis

Suomijos mokslinių tyrimų bendrovė rado vietą Lietuvoje: pritraukia ne tik 5 milijonus eurų investicijų

Viena sparčiausiai augančių Suomijos farmacijos ir biotechnologijos sektoriaus užsakomųjų ikiklinikinių tyrimų paslaugas teikiančių įmonių kuriasi Vilniaus miesto inovacijų pramonės parke (VMIPP). „Experimentica Ltd“ pritraukia ne tik 5 milijonus eurų investicijų, bet ir sustiprina Lietuvos pozicijas inovatyvius mokslinius tyrimus vykdančių šalių tarpe. Išskirtinę mokslinių tyrimų veiklą pasaulyje vykdančią įmonę sudomino ne tik patraukli parko lokacija ir susisiekimo galimybės, bet ir jo operatoriaus VšĮ Šiaurės miestelio technologijų parko (ŠMTP) iniciatyvumas.

Rugpjūčio mėnesį Lietuvoje įsteigusi antrinę įmonę tokiu pat pavadinimu, „Experimentica Ltd“ veiklą pradėjo vykdyti Vilniaus universiteto Gyvybės mokslo centre, tačiau turėjo tikslą rasti vietą tyrimų laboratorijoms ir įmonės centro biurams. Gruodžio 18 dieną įmonei vadovaujantis mokslininkas Giedrius Kalesnykas ir ŠMTP vadovas Gediminas Pauliukevičius pasirašė sutartį, leisiančią įmonei nuo 2020 metų vasaros vykdyti veiklą VMIPP, 1100 kv. m. ploto patalpose.

Išskirtinis sėkmės elementas

Inovatyvi Suomijos bendrovė savo pagrindiniame centre Lietuvoje vykdys mokslinius tyrimus su sausų akių, diabetinės retinopatijos, amžinės geltonosios dėmės degeneracijos patologijomis, tirs padidėjusį kraujagyslių pralaidumą lemiančius veiksnius.

„Šios labai paplitusios ligos gali tapti žymiai susilpnėjusios regos ir netgi apakimo priežastimi. Sausų akių liga pasirinkta dėl jos sukeliamo diskomforto ir didžiulės įtakos gyvenimo kokybei. Tirdami tokias ligas, padedame farmacijos kompanijomis kurti naujus vaistus“, – pasakoja G. Kalesnykas.

Nišinė įmonė veiklą vykdo su JAV, Vakarų Europos ir Azijos farmacinėmis ir biotechnologinėmis įmonėmis. Pasirinktas tyrimų vykdymo būdas „Experimentica Ltd“ išskiria ir pasaulinėje rinkoje.

„Svarbiausia yra mokslinis potencialas. Atlikdami tyrimus daugiausia dėmesio skiriame ligų metu vykstantiems patologiniams procesams. Mūsų verslo modelis paremtas ligų patologinių mechanizmų išaiškinimu ir bandymu juos paveikti mums norima linkme“, – įmonės veiklos išskirtinumus vardija biomedicinos mokslų daktaras.

Lietuvoje mokslininkas įžvelgia išskirtines galimybes.

„Plėsti veiklą ir įkurti mokslinių tyrimų centrą Lietuvoje paskatino Suomijoje dirbančių lietuvių mokslininkų noras grįžti į Lietuvą, galimybė pasiūlyti įmonės paslaugas konkurencingesne kaina bei gautos ES struktūrinių fondų investicijos, skirtos įgyvendinti projektą pagal Smart FDI priemonę „Ikikilinikinių modelių, skirtų pažangios terapijos vaistinių preparatų bandymams, sukūrimas ir validavimas (PRO-LAGUS)“, – sprendimą paaiškina įmonės vadovas.

„Experimentica“ įmonių išskirtinė veikla nulemia ir nelengvus iššūkius – didžiausias jų yra žmogiškieji ištekliai.

„Norintys imtis šios mokslinės kūrybinės veiklos turi sukaupti ir gebėti derinti teorines žinias bei mokslines įžvalgas su praktiniu eksperimentiniu darbu. Įmonė skatina darbuotojus tobulėti siekiant mokslinės karjeros ir suteikia galimybę derinti darbą ir doktorantūros studijas“, – veiklos išskirtinumą pabrėžia G. Kalesnykas.

Gerosios praktikos pavyzdys

„Experimentica Ltd“ – pirmasis VMIPP užsienio investuotojas, pritraukiantis solidžias 5 milijonų eurų investicijas.

„2018 metų balandį Vilniaus savivaldybės įsteigtas VMIPP sėkmingai pradėjo savo veiklą – rugpjūtį sudaryta sutartis su operatoriumi ŠMTP, o šis su Nacionaline žemės tarnyba pasirašė valstybinės žemės nuomos sutartį su ilgalaikės subnuomos galimybe. Tuo pat metu jau vyko ir parko derybos su investuotojais“, – apie itin aktyvius parko pirmuosius metus pasakoja ŠMTP vadovas Gediminas Pauliukevičius.

Anot jo, galimybę susitarti su investuotoju vos per porą mėnesių nulėmė kryptingos pastangos ir didžiulis noras pasikviesti „Experimentica Ltd“: „Tai mūsų plėtros programą visais 10 balų atitinkantis investuotojas, šalyje stiprinantis mokslo ir verslo pozicijas. Bendradarbiaudami su tokiu klientu parodome, kad „Experimentica Ltd“ tapo ir praktiniu įrodymu, kaip sklandžiai užsienio kompanijos gali įsikurti Lietuvoje.

„Įgyvendindami šį pramonės parko projektą norime parodyti būsimiems investuotojams, kad viską galima padaryti itin greitai, be biurokratinių kliūčių ir pagal užsienietišką verslo kultūrą. Tikrai įmanomas operatyvus visų klausimų sprendimas panaudojant moderniąsias technologijas – kontrakto derinimo momentą pasiekėme per 2 mėnesius, kai įprastai toks procesas užtrunka nuo 6 mėnesių iki metų“, – sėkmingu bendradarbiavimu džiaugėsi ŠMTP vadovas.

Atviru investuotojams tapusiame VMIPP šiuo metu įsikūrimo darbus jau vykdo lietuviško kapitalo inžinerinės pramonės įmonė „Poliprojektas“.

Netolimoje ateityje Šiaurės miestelio technologijų parkas VMIPP planuoja pastatyti ir įrengti 2 000 kv. m verslo inkubatorių, skirtą jaunoms technologinėms gamybinėms įmonėms bei mokslininkams. Taip pat čia bus įkurti dviejų mokslo ir studijų institucijų filialai, kurių studentai, tyrėjai ir doktorantai turės galimybę realizuoti savo sumanymus bendradarbiaudami su jau pažengusiomis VMIPP įsikūrusiomis aukštųjų technologijų gamybinėmis įmonėmis. Bus siekiama užtikrinti VMIPP įmonių sinergiją – teritorijoje planuojama įkurti ne mažiau kaip 6 klasterius.

ADVERUM nuotr.